Sylwetka skinny fat to stosunkowo nowe pojęcie, które łączy skrajności. Dotyczy osób o prawidłowej masie ciała, lecz z nadmiarem tkanki tłuszczowej i niedoborem mięśniowej. Osoby skinny fat są szczupłe, ale mają lekko odstający brzuszek i boczki lub więcej tkanki tłuszczowej w okolicy bioder. Taka budowa i skład ciała nie mają korzystnego wpływu na zdrowie. Dlatego podpowiadamy, jaka dieta przy skinny fat będzie korzystna oraz jakich produktów unikać. Przedstawiamy również skuteczne ćwiczenia, by pozbyć się sylwetki skinny fat.
Sylwetka typu skinny fat odnosi się do specyficznego typu budowy ciała. Typu, który łączy na pozór dwie przeciwstawne pojęcia – szczupłą posturę i nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie.
Osoby o typie budowy skinny fat mają prawidłową masę ciała w odniesieniu do wzrostu. Oznacza to, że ich wartość wskaźnika masy ciała (tj. BMI) jest niższa niż 25 kg/m2. Aby obliczyć wartość BMI, wystarczy masę ciała wyrażoną w kilogramach podzielić przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do potęgi drugiej. Jednocześnie u osób o typie sylwetki skinny fat zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest za duża, czyli wyższa niż 30 procent masy ciała.
Aby jeszcze lepiej wyjaśnić to pojęcie, należy dodać, że ostatnią charakterystyczną cechą omawianego typu budowy ciała jest niska zawartość masy mięśniowej. Jej niedobór jest maskowany przez nadmiar tkanki tłuszczowej. To dlatego osoby skinny fat mają prawidłową masę ciała.
Ponieważ mężczyźni zwykle charakteryzują się wyższą masą mięśniową niż kobiety, skinny fat dotyczy częściej płci pięknej. Co więcej, ryzyko jej rozwoju wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ proces starzenia się organizmu jest związany z fizjologicznym traceniem masy mięśniowej.
Sylwetkę typu skinny fat rozpoznamy po następujących cechach wyglądu:
Co warto podkreślić, sylwetkę typu skinny fat mają najczęściej osoby, które nie lubią spędzać czasu aktywnie. Ich kondycja jest słaba, co przejawia się w niskiej masie mięśniowej oraz tendencji do szybkiego męczenia się pod wpływem wysiłku fizycznego.
Prowadzony styl życia ma kluczowy wpływ na rozwój sylwetki skinny fat. Dlatego chcąc zmienić wygląd ciała, warto dowiedzieć się, jakie zachowania należy zmodyfikować.
Przyczyny rozwoju sylwetki skinny fat to:
1. Brak aktywności fizycznej w ciągu dnia. To główny powód słabej kondycji oraz niewielkiej masy mięśniowej. Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej lub leżącej, do pracy przemieszczasz się samochodem, a na chodzenie nie poświęcasz nawet 30 minut dziennie, masz duże pole do wprowadzenia korzystnych zmian. O tym, jakie ćwiczenia zastosować, aby poprawić wygląd sylwetki skinny fat piszemy w dalszej części materiału.
2. Stosowanie niezbilansowanej diety opartej o żywność wysokoprzetworzoną, słodkie i słone przekąski, dania gotowe oraz fast-food. Jedzenie tego typu nie odżywia organizmu, a dostarcza puste kalorie. Charakteryzuje się dużą zawartością oczyszczonych węglowodanów (np. jasne pieczywo, biała mąka, biały ryż itp.), cukru, soli i niezdrowych tłuszczów zwierzęcych. Jest ubogie w białko, które syci i jest budulcem m.in. tkanki mięśniowej. A jednocześnie dieta zawiera niewielkie ilości warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna, które zapewniają błonnik, składniki mineralne i witaminy.
3. Wybieranie słodkich gazowanych lub niegazowanych napojów zamiast wody. Picie kawy, herbaty czy kakao z dodatkiem cukru, syropów smakowych, wysokotłuszczowej śmietanki, bitej śmietany czy lodów.
4. Częste picie alkoholu, który nie tylko jest szkodliwy dla zdrowia. Trzeba wiedzieć, że alkohol dostarcza duże ilości kalorii, ale również zaostrza apetyt, co powoduje przejadanie się. 1 g etanolu zapewnia, aż 7 kcal. To prawie tyle samo, co 1 g tłuszczu, który dostarcza 9 kcal. Dla porównania 1 g białka lub węglowodanów dostarcza 4 kcal.
Sylwetka skinny fat charakteryzuje się zaburzoną ilością tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie, co może stanowić przyczynę komplikacji zdrowotnych. Nadmiar tłuszczu zlokalizowanego w okolicy pasa, niezdrowa dieta i brak ruchu wiążą się z wyższym ryzykiem rozwoju insulinooporności, cukrzycy typu 2 oraz choroby stłuszczeniowej wątroby. Mogą również skutkować podwyższeniem poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych np. miażdżycy, nadciśnienia. Warto podkreślić, że choroby sercowo-naczyniowe obok nowotworowych są jednymi z najczęstszych powodów zgonów w Polsce i na świecie.
Nie należy zapominać również o tym, że niewielka masa mięśniowa może skutkować bólami kręgosłupa. A słaba kondycja pogarsza codzienne funkcjonowanie – chociażby sprawne wchodzenie po schodach czy noszenie toreb z zakupami.
Sylwetka skinny fat odznacza się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w ciele, co jak wcześniej wyjaśniliśmy, ma negatywny wpływ na zdrowie. Aby zredukować ilość tłuszczu w ciele, konieczna jest dieta o obniżonej wartości kalorycznej. Deficyt nie powinien być duży – wystarczy jeść ok. 300 kcal dziennie mniej, niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
Bazę diety powinny stanowić różnorodne warzywa i owoce. Najlepiej korzystać z sezonowych, ponieważ są najsmaczniejsze i zawierają najwięcej wartości odżywczych:
Dieta przy skinny fat powinna uwzględniać pełnoziarniste produkty zbożowe zamiast oczyszczonych. Decyduj się na:
Wymienione pokarmy z pełnego ziarna to zasobne źródło złożonych węglowodanów oraz błonnika pokarmowego.
Błonnik ma szeroki korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ:
Ważnym elementem diety przy skinny fat jest białko. Mięso, ryby, jaja, półtłusty nabiał, strączki, tofu to najlepsze jego źródła.
Ostatnim istotnym makroskładnikiem jest tłuszcz. Nie należy go pomijać, ponieważ rozpuszcza niektóre witaminy i antyoksydanty, wpływa na nawilżenie skóry, przyczynia się do regulowania rytmu wypróżnień. Czerp tłuszcze z dobrych źródeł jak:
Sylwetka skinny fat charakteryzuje się niską masą mięśniową. Jej rozbudowa pozwoli nie tylko poprawić estetyczny wygląd sylwetki, ale również przyspieszyć metabolizm oraz poprawić zdrowie.
Ćwiczenia polecane przy skinny fat dla początkujących to te z wykorzystaniem masy własnego ciała np.:
Dla osób początkujących polecane są również ćwiczenia na maszynach. Po opanowaniu kontroli ciała w różnych ruchach bez obciążania mozesz rozszerzyć wachlarz ćwiczeń i dodatkowo wprowadzić lekkie, a później cięższe hantle, kettle czy sztangę.
Przy skinny fat najlepsze działanie ma trening siłowy. Warto wykonywać go co najmniej dwa razy w tygodniu. Aktywności aerobowe można robić dodatkowo. Pomogą zwiększyć wydatek energetyczny organizmu, a także mają dobroczynny wpływ na pracę układu krążenia.
Jeśli zdrowe odżywianie jest dla Ciebie czarną magią skorzystaj z pomocy profesjonalnego cateringu dietetycznego DietaPremium.pl. Zestaw zbilansowanych posiłków na cały dzień otrzymasz prosto pod drzwi. Przetestuj dietę klasyczną, a jeśli nie spożywasz mięsa – dietę wegetariańską z rybami lub bez. W ofercie jest też szereg innych odżywczych diet, dla osób, które unikają glutenu, nabiał czy laktozy.