Serek wiejski cieszy się dużą popularnością wśród osób dbających o sylwetkę, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną i stosują diety odchudzające. Stanowi doskonałe źródło białka, ponieważ w 100 g dostarcza ok. 11 g protein, a jednocześnie jest niskokaloryczny i bogaty w wapń. Poznaj korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą jedzenie serka wiejskiego. W materiale podpowiadamy, z czym go jeść oraz jak przygotować proste, a bardzo smaczne placki z serka wiejskiego.
Serek wiejski jest wysokobiałkowym produktem mlecznym. Według jego producentów łączy ze sobą walory smakowe jogurtu i twarożku. Serek wiejski ma bardzo charakterystyczną strukturę. To drobne, okrągłe ziarenka twarogowe zatopione w słodkiej śmietance, doprawione solą. Z tego powodu inne nazwy stosowane w odniesieniu to tego produktu to serek ziarnisty lub serek granulowany. Smak serka wiejskiego jest delikatny, neutralny, lekko kwaskowy. Samodzielnie można go dowolnie urozmaicać przyprawami, ziołami lub słodkimi dodatkami.
Klasyczny serek wiejski ma prostą recepturę. W składzie ma tylko:
Nie powinien zawierać konserwantów, ponieważ metodą przedłużenia jego przydatności do spożycia jest pasteryzacja. Zbędne są również sztuczne aromaty i barwniki. Do wyrobu serka wiejskiego używa się mleko krowie, które zaszczepia się podpuszczką. Sprawia to, że zaczynają tworzyć się ziarna twarogu, od których odciągana jest serwatka. Ziarna łączy się następnie z pasteryzowaną śmietanką z dodatkiem soli i pakuje w kubeczki.
Serek wiejski to zdrowy produkt, który może stanowić wartościowy dodatek do diety, jako dobre źródło białka. Oprócz protein serek wiejski zawiera trochę tłuszczu i niewiele węglowodanów. To przedstawiciel nabiału, dlatego dostarcza charakterystyczne dla tej grupy produktów składniki odżywcze, czyli:
Serek wiejski bez dodatków ma niski indeks glikemiczny równy 27 jednostkom.
Serek wiejski to zdrowy produkt o wysokiej wartości odżywczej. Ponieważ stanowi bogate źródło białka to idealny produkt dla osób na diecie odchudzającej. Z tego samego powodu jest chętnie wybierany przez osoby uprawiające aktywność fizyczną i stosujące dietę bogatą w białko w celu rozbudowy tkanki mięśniowej.
Serek wiejski ma niewiele węglowodanów, dlatego może być spożywany przez osoby na diecie ketogenicznej i niskowęglowodanowej (low carb). Z uwagi na niski indeks glikemiczny polecany jest również przy cukrzycy i osobom na diecie z niskim IG. Nie muszą rezygnować z niego osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ dostarcza niewiele cholesterolu. Przy nietolerancji laktozy nadal można spożywać serek wiejski, przy czym polecana jest wersja bezlaktozowa.
Wadą serka wiejskiego jest wysoka zawartość sodu na 100 g produktu. Kubeczek serka wiejskiego (200 g) dostarcza aż 1,4 g soli, podczas gdy zalecana ilość soli w zbilansowanej diecie nie powinna przekraczać 5 g dziennie. Z tego powodu twarożek może być spożywany w ograniczonych ilościach przez osoby z nadciśnieniem lub tendencją do gromadzenia wody w ciele. Nie jest to również produkt odpowiedni dla osób z nietolerancją białek mleka krowiego.
Na kaloryczność produktu wpływa zawartość tłuszczu, węglowodanów i białka w 100 g serka, a także ewentualne dodatki smakowe np. miód czy dżem owocowy. W standardowym kubeczku mieści się najczęściej 150 g lub 200 g serka (z ew. dodatkami). W sklepach dostępne są również opakowania, w których znajduje się 500 g serka wiejskiego.
Poniżej przedstawiamy, ile kalorii i białka ma serek wiejski w opakowaniu:
Serek wiejski to bardzo uniwersalny produkt, który warto uwzględnić w swojej diecie. Serek wiejski można jeść zarówno na śniadanie lub kolację, przekąskę prosto z kubeczka, a nawet jako składnik obiadu. Sprawdzi się w posiłkach na słodko i wytrawnie, a także na ciepło i na zimno. Dlatego nie ma przeszkód, aby serek wiejski jeść codziennie. Z pewnością szybko się nie znudzi.
W wersji na słono serek wiejski można przygotować z dodatkiem krojonych w kostkę warzyw np. papryki, zielonego ogórka, rzodkiewki czy pomidora. Smak urozmaicą świeże i suszone zioła, takie jak bazylia, oregano, szczypiorek czy koperek. Chrupkim i odżywczym dodatkiem do serka wiejskiego mogą być podprażone na suchej patelni pestki dyni lub słonecznika. Z powodzeniem serek wiejski z warzywami można położyć na pieczywie tworząc proste i sycące kanapki.
Słodką wersję serka wiejskiego przygotujesz łącząc go z owocami pokrojonymi na drobne kawałki oraz musli lub granolą. Równie dobrze można dodać go do owsianki. W formie słodkiej przekąski sprawdzi się serek wiejski z łyżeczką dżemu, powideł, konfitury albo miodu. Dodając do serka wiejskiego trochę erytrytolu i kilka kropli aromatu np. waniliowego stworzysz smaczny twarożek bez cukru.
Składniki:
Sposób wykonania: Wszystkie składniki (oprócz tłuszczu) umieść w misce i wymieszaj krótko na gładką masę. Placki z serka wiejskiego smaż na oliwie. Początkowo patelnia powinna być bardzo mocno rozgrzana. Po nałożeniu porcji ciasta (1 łyżka odpowiada 1 placuszkowi), moc palnika należy obniżyć. Dzięki temu placuszki się nie przypalą, a ciasto w środku nie pozostanie surowe. Gdy na powierzchni placka pojawią się charakterystyczne bąbelki powietrza to znak, że trzeba przerzucić je na drugą stronę i krótko dosmażyć. Gotowe placuszki podawaj z owocami.
Serek wiejski to zdrowy produkt o wysokiej zawartości białka i bogaty w wapń. Wspiera odchudzanie i rozwój masy mięśniowej. Jednak sam serek nie zagwarantuje oczekiwanych efektów. Niezbędna jest zbilansowana dieta, którą zamówisz z profesjonalnego cateringu dietetycznego Dieta Premium. Omawiany produkt występuje w różnych formach w większości diet, które nie wykluczają produktów mlecznych. Znajdziesz go w posiłkach na diecie wegetariańskiej czy diecie sportowej, do których przetestowania serdecznie zachęcamy.