Wbrew obiegowym opiniom diabetycy mogą jeść chleb, pod warunkiem, że jest to wysokiej jakości pieczywo pełnoziarniste, najlepiej na zakwasie żytnim. Do wypieku chleba powinna zostać użyta mąka pełnoziarnista lub razowa. Odpowiedni rodzaj chleba dla diabetyka charakteryzuje niska zawartość cukrów prostych i wysoka zawartość błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych. Dzięki temu indeks glikemiczny chleba pełnoziarnistego jest niski lub średni, a jego spożycie nie przyczynia się do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając pieczywo, a także podpowiadamy chleby przyjazne cukrzykom.
Spis treści:
Dieta cukrzycowa – krótkie przypomnienie
Chleb dla diabetyków
Dietetyczny chleb dla diabetyka
Chleb dla diabetyka – jakich składników nie powinien zawierać?
Czystoziarnisty chleb dla diabetyka
Jaki chleb dla cukrzyka?
Cukrzyca typu 2 to powszechna choroba metaboliczna, która z roku na rok diagnozowana jest u coraz większej liczby pacjentów. Do przyczyn jej rozwoju należą m.in. predyspozycje genetyczne, a także czynniki środowiskowe, w tym niski poziom aktywności fizycznej, nadmierna masa ciała i nieprawidłowo skomponowana dieta. Cukrzyca typu 2 to choroba polegająca na zaburzeniu produkcji i wydzielania insuliny, czyli hormonu, który obniża poziom cukru we krwi i transportuje go do tkanek. Oprócz leków, kluczowym elementem terapii jest zmiana stylu życia i sposobu odżywiania.
W leczeniu cukrzycy typu 2 polecana jest odpowiednio zbilansowana dieta z oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym i produkty o średnim IG. Z diety cukrzycowej należy wyeliminować produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Co więcej, posiłki o podobnej ilości węglowodanów powinny być spożywane regularnie, najlepiej o tych samych porach każdego dnia. Pozwala to kontrolować poziom cukru we krwi i zapobiega jego gwałtownym wahaniom.
Dieta cukrzycowa powinna być oparta o żywność, którą charakteryzuje niski lub średni indeks glikemiczny, co pozwala unormować poziom glukozy we krwi. To m.in.:
Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 powinny z dużą starannością wybierać produkty spożywcze, a także umiejętnie je przygotowywać i ze sobą łączyć. Zaleca się m.in. gotować produkty zbożowe do półtwardej konsystencji, a także spożywać produkty nierozdrobnione. Ponadto jednym z kluczowych zaleceń jest elimanacja z diety cukru oraz produktów, które go zawierają. Dieta cukrzyków powinna też wykluczać produkty zbożowe oczyszczone, które mają wysoki indeks glikemiczny i przyczyniają się do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Cukrzycy powinni unikać słodkich płatków śniadaniowych, białego ryżu, jasnego makaronu oraz wyrobów ze zwykłej białej mąki. W związku z tym nie powinni spożywać białego pieczywa. Jaki jest więc dobry chleb dla diabetyka?
Osoby z cukrzycą typu 2 mogą jeść chleb pełnoziarnisty o wysokiej zawartości błonnika w ramach urozmaiconej i zbilansowanej diety. Warto wiedzieć, że pieczywo jest dla organizmu przede wszystkim źródłem węglowodanów złożonych. Zaleca się je łączyć w ramach zbilansowanego posiłku z produktami zapewniającymi białko (np. twaróg, jaja, ryba) oraz tłuszcz (np. oliwa z oliwek, awokado).
Chleb dla diabetyka można upiec samodzielnie w domu albo kupić w piekarni lub większym sklepie. Dobrej jakości pieczywo pełnoziarniste zawiera:
Ciemny chleb nie zawsze jest chlebem pełnoziarnistym. Niestety sugerowanie się wyłącznie barwą miękiszu może być złudne. Niektórzy producenci dodają do chleba pszennego substancje barwiące, takie jak karmel, które zmieniają jego kolor na ciemniejszy. Dlatego zanim kupimy dany bochenek warto zapoznać się z jego składem recepturowym, który udostępniany jest na stronach internetowych wielu piekarni lub jest widoczny na opakowaniu. Producenci podają pełne składy różnych rodzajów pieczywa wraz z wartością odżywczą na 100 g produktu, w tym zawartości węglowodanów. Coraz więcej piekarni przekazuje też informację o wymiennikach węglowodanowych swoich wyrobów. Z powodzeniem dobrej jakości pieczywo można kupić w ogólnodostępnych piekarniach.
Podstawowa receptura wysokiej jakości pieczywa dla diabetyka może być wzbogacona o ciekawe dodatki, które urozmaicają jego smak i konsystencję. Mogą one być dodane do ciasta, a więc znajdować się wewnątrz miękiszu lub na pieczywie stanowiąc posypkę. Takie składniki to m.in.:
Warto wiedzieć, że dodatek nasion, pestek czy orzechów do pieczywa zwiększa ilość witamin i składników mineralnych, ale również kaloryczność. Dietetyczny chleb dla diabetyka to taki bez dodatków, albo z suszonymi warzywami lub ziołami.
Skład wysokiej jakości pieczywa dla diabetyka powinien być oparty o mąkę pełnoziarnistą. Oznacza to, że nawet w niewielkich ilościach nie powinien zawierać oczyszczonych mąk typu 550 czy 720. Ponadto warto unikać pieczywa zawierającego składniki będące źródłem węglowodanów prostych. Są to m.in.:
W sklepach można spotkać się również z chlebem czystoziarnistym. Takie pieczywo dla diabetyka jest odpowiednie, jeśli w składzie nie zawiera cukru, miodu, melasy lub innego źródła cukrów prostych. Pieczywo czystoziarniste zwykle nie zawiera mąki, co oznacza, że jest produktem o niskiej zawartości węglowodanów. Jednocześnie jest to produkt o niskim indeksie glikemicznym. Pieczywo jest wykonane z różnorodnych namoczonych w wodzie ziaren np. słonecznika, dyni, siemienia lnianego, płatków owsianych itp. Bochenek jest zwykle bardziej kaloryczny niż chleb żytni razowy.