Zrzucenie zbędnych kilogramów wiąże się z wieloma wyrzeczeniami w diecie i zwiększeniem aktywności fizycznej, ale daje też mnóstwo satysfakcji z osiąganych efektów. Czasem jednakże trzeba sobie zadać pytanie w trakcie odchudzania – czemu waga stoi? Dlaczego nie chudnę pomimo diety?
Przede wszystkim nie ma się czym przejmować, ponieważ takie zatrzymanie spadku masy ciała jest całkowicie naturalnym, normalnym etapem procesu odchudzania. Zahamowanie, a nawet zatrzymanie spadku wagi występuje bardzo często i stanowi jedynie sytuację przejściową.
Najważniejsze, aby w takiej sytuacji się nie załamywać i nie rezygnować z diety, nawet kiedy obserwujemy spadek motywacji. Niezwykle ważne jest przetrwanie tego momentu i wytrwanie w swoich postanowieniach.
W pierwszych dniach odchudzania bardzo często można zaobserwować wyraźny spadek masy ciała, który związany jest głównie z utratą wody z organizmu. Przez pierwsze dni diety odchudzającej właśnie woda stanowi około 70% traconych kilogramów, jednakże po około dwóch tygodniach następuje przestój w utracie masy ciała.
Zjawisko może powtarzać się, nawet co kilka tygodni. Organizm w tym okresie adaptuje się do zmian zachodzących w sposobie żywienia oraz w stylu życia. Wtedy również rozpoczyna się redukcja tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj proces ten występuje najpierw u tych osób, które odchudzają się najbardziej intensywnie, stosując bardzo restrykcyjne diety.
W tym momencie organizm zaczyna wysyłać sygnały, takie jak zimne kończyny i dłonie albo brak energii, które wskazują na to, iż nie podobają mu się wprowadzane zmiany. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu na deficyt kaloryczny.
W trakcie zahamowania utraty masy ciała należy pamiętać o prawidłowej regeneracji . Bardzo ważna jest odpowiednia długość snu (przynajmniej osiem godzin dziennie), a także w miarę możliwość zmniejszanie narażenia na sytuacje stresogenne. Odpowiednie zaplanowanie dnia pozwoli również na wygenerowanie czasu przeznaczonego na relaks, co oczywiście wpływa na regenerację. Kluczową rolę odgrywa ponadto odpowiednie nawodnienie ( nie mniej niż dwa litry wody w ciągu doby).
Nie należy zaprzestawać aktywności fizycznej, która wpływa na przyspieszenie tempa przemiany materii. Najbardziej skuteczne w tym okresie są ćwiczenia nastawione na spalenie tkanki tłuszczowej, czyli jazda na rowerze, pływanie i bieganie.
Podsumowując przestój w redukcji masy ciała jest kwestią naturalną i bezpośrednio związaną z samym procesem odchudzania. Nie powinno powodować spadku motywacji, ponieważ jest to jedynie etap przejściowy na drodze do uzyskania wymarzonej sylwetki. Jeżeli kaloryczność diety dobrana jest odpowiednio po jaimś czasie znów zaczniesz tracić kilogramy.
Nie masz pewności czy jesz odpowiednią ilość kalorii? Nasi dietetycy rozwieją Twoje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu z dietetykiem.