Kawa z cytryną to napój, który współcześnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego popularność wynika z rzekomego działania odchudzającego. O skuteczności kawy z cytryną na odchudzanie przekonują influencerzy i gwiazdy, pokazując jednocześnie spektakularne metamorfozy swoich sylwetek. Czy taki napój rzeczywiście może przyczynić się do redukcji masy ciała? Jakie korzyści daje uwzględnienie cytryny i kawy w diecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.
Spis treści:
Kawa z cytryną to napój zyskujący na popularności ze względu na rzekome działanie odchudzające. Przygotowuje się go bardzo prosto. Wystarczy lekko ostudzony napar kawy (rozpuszczalnej, z ekspresu czy parzonej) połączyć z sokiem wyciśniętym ze świeżej cytryny i wymieszać. Do napoju nie należy dodawać cukru, słodzika, mleka lub innych dodatków. Jedni oceniają tę mieszankę jako trafne połączenie smaków – inni wprost przeciwnie. Jednak nie zmienia to faktu, że napój ma wspomagać odchudzanie i przybliżać do uzyskania upragnionej szczupłej sylwetki. Czy tak jest? Niestety nie. Picie kawy z cytryną to kolejny dietetyczny mit. Samo w sobie nie spowoduje obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Warto podkreślić, że próżno szukać konkretnych zaleceń dotyczących proporcji kawy do cytryny, częstotliwości spożycia mikstury, minimalnego okresu stosowania, a także potwierdzonych naukowo efektów, jakie można osiągnąć.
Proces redukcji masy ciała wymaga deficytu kalorycznego. Można go osiągnąć na dwa sposoby. Stosując dietę o obniżonej kaloryczności lub wydatkując więcej kalorii, niż dostarczamy z pożywieniem. W dalszej części wyjaśnimy, jak skomponować skuteczną dietę odchudzającą.
Dieta odchudzająca powinna dostarczać ok. 500 kcal mniej, niż wynosi całkowite zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Można je obliczyć, korzystając z kalkulatorów całkowitej przemiany materii dostępnych w internecie. Taki deficyt pozwoli zrzucić ok. 0,5 kg masy ciała tygodniowo.
Bazę zdrowej diety odchudzającej powinny stanowić:
Do posiłków warto dodawać niewielkie porcje olejów roślinnych, orzechów, nasion, masła orzechowego lub awokado. To produkty, które dostarczają zdrowe tłuszcze, a także niektóre witaminy. Ponieważ są wysokokaloryczne, ich ilość w diecie odchudzającej powinna być limitowana.
Aby zwiększyć smakowitość potraw, sprawdzą się świeże lub suszone zioła, sok z cytryny lub limonki, trawa cytrynowa czy aromatyczne przeprawy – mieszanka curry bez soli, pieprz, gałka muszkatołowa, jałowiec czy ziele angielskie. Zamiast słodzonych napojów polecana jest woda mineralna.
Cytryna w diecie ma znaczenie odżywcze i kształtujące smak oraz aromat potraw. Choć zaliczana jest do owoców, nie ma słodkiego, a kwaśny, cierpki smak, a także charakterystyczny cytrusowy aromat. Wykorzystuje się zarówno sok z cytryny, jak i świeżo startą skórkę ze sparzonego wrzątkiem owocu. Warto dodawać je dla poprawy smaku posiłków, a także zrównoważenia słodkiego smaku deserów lub sosów. Sok z cytryny w połączeniu z oliwą i miodem, sprawdzi się do przygotowania dressingów do świeżych warzyw, ponieważ dodaje sałatkom świeżości.
Ze zdrowotnego punktu widzenia cytryna w diecie jest źródłem witaminy C oraz polifenoli. To substancje o silnym działaniu przeciwutleniającym. Antyoksydanty mają korzystny wpływ na układ krążenia, działają przeciwstarzeniowo, a ponadto zmniejszają stany zapalane. Aby skorzystać z tych dobroczynnych właściwości najkorzystniej spożywać świeży sok z cytryny, czyli nie poddany obróbce termicznej. W wyniku ogrzewania zawartość witaminy C w cytrynie się obniża.
Regularne picie umiarkowanych ilości kawy sprzyja zdrowiu. Zaleca się spożycie do 3-4 filiżanek dziennie, czyli takiej ilości kawy, która dostarcza do 400 mg kofeiny. Oznacza to, że kawa w diecie może, a nawet powinna się znaleźć, gdyż daje to szereg korzyści. Najbardziej polecany jest czysty napar bez dodatku cukru, śmietanki i innych kalorycznych dodatków. Osoby, które za zwykłą małą czarną nie przepadają, mogą poprawiać jej smak za pomocą erytrytolu lub niskotłuszczowego mleka krowiego, bądź napoju roślinnego (koniecznie wzbogaconego w wapń). Ich dodatek zwiększa kaloryczność napoju, co warto wziąć pod uwagę, stosując dietę odchudzającą.
Kawa jest źródłem ponad 1000 substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Jedną z nich jest kwas chlorogenowy, który ma silne właściwości przeciwutleniające. W kawie zawarta jest również kofeina, która stymuluje wydzielenie niektórych hormonów, dzięki czemu pobudza, zwiększa czujność i koncentrację. Jednocześnie zmniejsza zmęczenie i senność. Kofeina lekko podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca, a także zwiększa produkcję ciepła, dzięki czemu może usprawniać metabolizm. Dodaje energii, dlatego warto spożywać ją przed wysiłkiem fizycznym. Ponieważ sprawia, że czujemy się bardziej pobudzeni, zyskujemy motywację i energię do podjęcia wysiłku lub większego zaangażowania podczas treningu. Pociąga to za sobą spalenie większej ilości kalorii, co ułatwi odchudzanie.
Chcesz schudnąć w zdrowy sposób i spożywać smaczne zbilansowane posiłki? Zapoznaj się z naszą ofertą! Do wyboru masz wiele wariantów zbilansowanych diet. Wśród nich dietę wegetariańską, ketogeniczną czy z niskim indeksem glikemicznym. Jeśli nie wiesz, na który wariant kaloryczny się zdecydować, zapraszamy do kontaktu z naszymi dietetykami!