Nie każda osoba będąca na diecie może pochwalić się dużą motywacją do jej stosowania. Niestety większość z nas nie ma tyle determinacji, by stosować dietę przez zalecany okres aż do osiągnięcia celu. Ba, jeszcze większa liczba osób wcale nie traktuje diety jako procesu zmiany nawyków, a jako katorgi, przez którą raz na jakiś czas trzeba przejść, by na pewien okres zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, a następnie koło się zamyka. Jak wytrwać na diecie i w jaki sposób zmienić o niej myślenie, by nie wydawała się tak trudna do przebrnięcia?
Po pierwsze – warto stosować dietę, która po prostu będzie Ci smakować. Obecnie do wyboru jest wiele cateringów oraz specjalistów i z pewnością istnieje możliwość jak najbliższego dobrania smaków diety do Twoich ulubionych. Specjalista dietetyk może ułożyć Ci dietę zgodną z Twoimi ulubionymi produktami i posiłkami. Wówczas musisz tylko trzymać się zalecanych gramatur produktów. Natomiast, wybierając catering, masz jeszcze bardziej ułatwioną sprawę, bo smaczne, różnorodne i zdrowo zbilansowane posiłki ktoś inny przygotowuje dla Ciebie, a Ty nie musisz się martwić robieniem zakupów, gotowaniem, planowaniem posiłków i czasu na ich przyrządzanie. Uwierz, że dieta może być smaczna i dobrana do Twoich gustów. Jeśli masz inne doświadczenia, najwidoczniej nie udało Ci się jeszcze trafić na właściwych specjalistów. Nie oznacza to, że nie warto rozdawać już więcej szans.
Przestań myśleć o diecie jako o rygorystycznym okresie, podczas którego nie możesz sobie pozwolić na nic względnie zakazanego. Dieta ma być zmianą Twoich dotychczasowych nawyków żywieniowych, a nie tylko kilkutygodniową rozpiską, którą masz ślepo podążać, a po kilku dniach lub tygodniach rzucić w kąt. Pomyśl długofalowo – jeśli będziesz nadal jeść niezdrowo, to za kilka lat nie będziesz mieć do zrzucenia kilku kilogramów, ale poza jeszcze większą nadwagą możesz borykać się z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem.Jeśli wcześniej zmienisz choć kilka zasad swojego żywienia, to w dużej mierze zmniejszy się ryzyko, że zachorujesz na te choroby. I nie chodzi tu o zupełne wyeliminowanie na przykład słodyczy. Podczas zmiany nawyków:
Na koniec to, co najważniejsze: nie myśl „100% albo nic”! To najbardziej niezdrowy sposób pojmowania diety. Dieta i zmiana nawyków to proces. To normalne, że mogą się na jego drodze zdarzyć potknięcia – każdy je ma i to nie tylko w kwestii diety, ale po prostu w życiu. Czasami musisz zrobić dwa kroki w tył, by wziąć rozpęd i szybciej pobiec wprzód. To, że jednego dnia nie udało Ci się w pełni trzymać diety, to jeszcze nic straconego – masz kolejne dni na to, by wrócić na właściwy tor. Pamiętaj, że to, co dzieje się w głowie, to także element zdrowia i odpowiedzią na pytanie, jak wytrwać na diecie, jest po prostu, by nie brać jej zbyt poważnie.