Odpowiednia masa ciała, to jeden z kluczowych elementów zdrowia, a ciąża niewątpliwie wiąże się z przyrostem wagi. Z tego artykułu dowiesz się czy odchudzanie w ciąży jest bezpieczne i jak nie przytyć w ciąży za dużo?
Spis treści:
1. Jak powstrzymać tycie w ciąży?
2. Czy można przytyć w ciąży tylko 5 kg?
3. Jak ograniczyć jedzenie w ciąży?
4. Czym grozi głodówka w ciąży?
5. Czym grozi odchudzanie w ciąży?
6. Jak schudnąć w ciąży nie i szkodzić dziecku?
Czy da się powstrzymać tycie w ciąży? To pytanie zadaje sobie pewnie niejedna kobieta. Niezależnie od Twojej wagi przed ciążą, przyrost masy ciała w czasie ciąży decyduje o jej prawidłowym przebiegu. Oznacza to, że tycie w ciąży jest naturalne i nieuniknione. Masz jednak wpływ na to ile przytyjesz. W tabeli poniżej sprawdzisz jaki przyrost masy ciała jest rekomendowany przy Twoim BMI przed ciążą.
BMI przed ciążą | Rekomendowany przyrost masy ciała w ciąży (kg) |
niedowaga < 18.5 |
12.5-18.0 |
prawidłowa masa ciała 18.5-24.9 |
11.5-16.0 |
nadwaga 25.0-29.9 |
7.0-11.5 |
otyłość > 30 |
5-9 |
W ciąży bliźniaczej przyrost masy ciała powinien wynosić około 16-20,5 kg.
Jesteś w ciąży i chciałabyś przytyć tylko 5 kg? Jest to możliwe, ale tylko w dwóch przypadkach:
pozornie mniejszy przyrost masy ciała u ciężarnych obserwuje się u kobiet, które mają nudności i wymioty szczególnie w I trymestrze. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego zmniejszają apetyt a czasami uniemożliwiają jedzenie. W takiej sytuacji obserwuje się spadek masy ciała, a wzrost następuje dopiero po ustąpieniu dolegliwości,
• mały przyrost masy ciała (5-7 kg) zaleca się kobietom, które przed ciążą miały rozpoznaną otyłość.
Jeśli nie należysz do tej grupy ciężarnych, to prawdopodobnie przytyjesz więcej niż 5 kg. Dlaczego? Spójrz na to co składa się na przyrost masy ciała w ciąży:
Dobrą wiadomością jest fakt, że powrót do formy sprzed ciąży skutecznie przyspiesza karmienie piersią. A jeśli opieka nad dzieckiem będzie pochłaniać Twój cały czas, to rozważ zdrowy catering dietetyczny.
Masz zachcianki i chcesz ograniczyć jedzenie w ciąży? Z takim problemem może mierzyć się nawet 50% ciężarnych. Nienasycenie czyli fachowa nazwa zachcianek najczęściej dotyczy ochoty na produkty bogate w tłuszcze i węglowodany (np. czekoladę, pączki, chipsy). Przyczyny zachcianek nie są dobrze poznane. Sugeruje się, że mogą mieć związek ze zmianami odczuwania smaków i zapachów spowodowanych wydzielaniem hormonów, które towarzyszą wczesnej ciąży.
Przypuszcza się, że preferencja smaku słodkiego wynika ze zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego. Co zrobić, aby ograniczyć jedzenie w ciąży? Po prostu jeść, aby nie wpaść w błędne koło głodzenia się, a następnie objadania. Twoja dieta powinna opierać się o:
Jeśli nie chcesz jeść więcej niż potrzebuje Twój organizm, to uważaj na produkty, które w małej objętości dostarczają dużo kilokalorii np.:
W ciąży zdecydowanie lepiej sięgać po zdrowe przekąski np.:
Prawidłowa masa ciała decyduje o prawidłowym przebiegu ciąży, dlatego głodówka może nieść za sobą poważne konsekwencje dla matki i dziecka. Niskokaloryczna dieta może wiązać się z:
Ciąża, to wyczerpujący stan dla kobiety, dlatego dodatkowy stres dla organizmu w postaci głodówki nie jest wskazany.
Zbyt mały przyrost masy ciała podczas ciąży grozi zahamowaniem wzrostu wewnątrzmacicznego. Wiele badań naukowych wskazuje, że dzieci z małą masą urodzeniową są bardziej podatne na zachorowanie na:
Podobne konsekwencje obserwuje się u dzieci ze zbyt dużą masą urodzeniową.
Zdania lekarzy i dietetyków są podobne - w ciąży nie należy się odchudzać, aby nie zaszkodzić dziecku. Jeśli martwisz się o nadmierne kilogramy, to skonsultuj się ze swoim lekarzem czy nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby każda kobieta ciężarna ćwiczyła minimum 150 minut w ciągu tygodnia. Zdaniem ekspertów warto wybrać ćwiczenia, które angażują jak najwięcej mięśni np.
Jeśli do tej pory nie byłaś aktywna, to zacznij od lekkich treningów, aby przyzwyczaić swój organizm do wysiłku. Sport w ciąży niesie wiele zalet m.in:
Według ekspertów WHO każda aktywność jest lepsza niż żadna. Sport i zdrowa dieta mogą Cię uchronić przed nadmiernymi kilogramami w ciąży.
Bibliografia: