Dieta wysokobiałkowa pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy przy zachowaniu wysokiej sytości posiłków. Sprawdzi się również osobom, które za cel obrały rozwój masy mięśniowej lub sprawny powrót do zdrowia po chorobie. To jednak nie jedyne wskazania do zastosowania diety wysokoproteinowej. Z artykułu dowiesz się dla kogo dieta wysokobiałkowa jest polecana oraz jak długo stosować taki plan żywieniowy. Poznasz obszerną listę produktów bogatych w białko odzwierzęce, a także roślinne. Podajemy również przykładowy jadłospis, którym możesz się zainspirować tworząc swój własny.
Dieta wysokobiałkowa nie zapewnia jedynie protein, tak jak dieta Dukana. To jadłospis, który dostarcza większej dawki protein, a jednocześnie wystarczających ilości węglowodanów oraz tłuszczów. Co warto podkreślić, dieta wysokoproteinowa powinna uwzględniać różnorodne produkty. Dzięki temu zapewni odpowiednią dawkę błonnika pokarmowego, a także wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednikach ilościach.
Dieta wysokobiałkowa może być dietą odchudzającą, normokaloryczną lub wysokokaloryczną. Zawartość białka wynosi co najmniej 20% całkowitej wartości energetycznej diety. Konkretna ilość tego makroskładnika zależy od indywidualnych potrzeb i celów danej osoby, stanu zdrowia, a także wartości kalorycznej jadłospisu.
Stosując dietę wysokobiałkową zaleca się jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Białko powinno być zapewniane w każdym z dań w ilości ok. 20-30 g na porcję.
Aby odpowiednio zbilansować dietę wysokobiałkową w każdym z głównych posiłków, warto uwzględnić:
W dalszej części materiału podpowiadamy, w jakich produktach szukać powyższych makroskładników.
Dieta wysokobiałkowa nie wiele różni się od diety normobiałkowej w zakresie spożywanych produktów. Powinna więc zawierać dużo warzyw i owoców. Uwzględniać produkty z pełnego ziarna, oleje roślinne, orzechy, strączki, nabiał, mięso i ryby. Smak dań można kształtować z użyciem ziół i przypraw bez soli.
Aby na diecie wysokobiałkowej dostarczać więcej białka, warto sięgać po produkty, które zawierają dużo protein w 100 g produktu lub zjadać większe porcje pokarmów o mniejszej ich zawartości. Nie trzeba ograniczać się wyłączenie do wysokobiałkowych produktów odzwierzęcych. Wprost przeciwnie. Równie często warto korzystać z produktów roślinnych bogatych w białko.
1. Mięso – najlepiej wysokiej jakości chude kawałki, bez widocznego tłuszczu:
2. Ryby zarówno chude i tłuste, a także owoce morza:
3. Jaja.
4. Produkty mleczne – najlepiej o średniej zawartości tłuszczu:
5. Rośliny strączkowe, które oprócz roślinnego białka dostarczają błonnik pokarmowy:
6. Orzechy, nasiona i pestki – zapewnią nie tylko białko, ale i zdrowe tłuszcze oraz błonnik pokarmowy. Warto sięgać po różne rodzaje niesmażonych i niepanierowanych orzechów bez dodatku soli i cukru:
Dodające energii węglowodany złożone są zawarte, w takich produktach jak:
Zdrowe tłuszcze dostarczą dobrej jakości oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej lniany i rzepakowy). Ponadto różnorodne nasiona, pestki, orzechy i masło orzechowe. Odżywcze kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są obecne w tłustych rybach morskich.
Dieta wysokobiałkowa polecana jest osobom, które z różnych względów mają wyższe zapotrzebowanie na proteiny. Powodem może być stan zdrowia (np. rekonwalescencja po operacji), stan fizjologiczny (ciąża, laktacja), prowadzony styl życia, chęć zmiany sylwetki czy wiek. Bogate w białko menu sprawdzi się m.in.:
Dietę wysokobiałkową o obniżonej wartości energetycznej, warto rozważyć chcąc zredukować masę ciała. Dlaczego? Odchudzanie wiąże się ze spożywaniem mniejszej ilości kalorii niż wynosi całodzienne zapotrzebowanie organizmu. Dzięki temu wypracowany deficyt kaloryczny organizm uzupełnia ze zgromadzonych w ciele zapasów m.in. tkanki tłuszczowej czy glikogenu mięśniowego.
Niestety redukując masę ciała tracimy zarówno zapasową tkankę tłuszczową, ale i część mięśniowej. Aby temu przeciwdziałać, warto jeść więcej białka. Jego dodatkowa porcja zwiększa sytość posiłków, co dodatkowo pozwala utrzymać deficyt kaloryczny (niezbędny do utraty masy ciała), a także ogranicza straty tkanki mięśniowej.
Odchudzające efekty diety wysokobiałkowej to przede wszystkim:
Osoby zdrowe mogą stosować dietę wysokobiałkową tak długo, jak jest to konieczne do uzyskania pożądanych efektów. Zatem w zależności od celu jej wprowadzenia, sygnałem do jej zakończenia może być:
Kluczowym jest, aby dieta wysokobiałkowa była właściwie zbilansowana i dopasowana również pod innymi względami do potrzeb danej osoby. Oznacza to zapewnianie właściwej dawki węglowodanów, zdrowych tłuszczów, błonnika oraz witamin i substancji mineralnych.
Wydawać by się mogło, że dieta wysokobiałkowa nie ma wad. Jest sycąca, a właściwie zbilansowana i zróżnicowana zapewnia wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Pomaga odbudować, zachować lub zwiększyć masę mięśniową, która zapewnia sprawność ciała i nakręca metabolizm. Czy i jakie są wady diety wysokobiałkowej?
W zależności od perspektywy wadą, jak i zaletą może być duża sytość wysokoproteinowego jadłospisu. Osoby, które nie mają apetytu mogą na tej diecie jeść jeszcze mniej. W efekcie niezamierzenie schudnąć, co jest niepożądane w przypadku rekonwalescentów czy osób z anoreksją.
Zastanawiasz się jak skomponować odżywczą wysokobiałkową dietę? Poniżej prezentujemy przykładowy jednodniowy jadłospis bogaty w białko zwierzęce i roślinne:
Nie masz czasu na przygotowywanie odżywczych i pysznych posiłków? Chcesz jeść wykwintne dania i nie martwić się o ich właściwe zbilansowane? Skorzystaj z usług profesjonalistów! Catering dietetyczny DietaPremium.pl to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających klientów z zakresie zróżnicowanej, bogatej w substancje odżywcze i dopieszczającej kubki smakowe diety. Przetestuj dietę sportową, której menu charakteryzuje się wyższą zawartością białka względem pozostałych diet w ofercie.