Jak się okazuje – wegetarianizm niejedno ma imię. Osoby chcące zrezygnować z mięsa mogą przejść na semiwegetarianizm, laktowegetarianizm, laktoowowegetarianizm czy pescowegetarianizm. I to właśnie tę ostatnią odmianę bierzemy dziś pod lupę, sprawdzając, na czym polega i jakie ma zalety oraz prezentując przykładowe przepisy.
Na początek przygotowaliśmy odrobinę teorii. Zacznijmy od podstaw wegetarianizmu, znanego również pod nazwą „dieta jarska”. Co to jest? To sposób odżywiania polegający na wykluczeniu z codziennej diety mięsa, ryb i owoców morza. W przeciwieństwie do weganizmu nie trzeba rezygnować z innych produktów odzwierzęcych, takich jak miód, jajka czy nabiał. W takich przypadkach mówimy o laktoowowegetarianizmie lub laktowegetarianizmie (dieta bez jajek).
Ciekawym podejściem do żywienia jest semiwegetarianizm, sprawdzający się doskonale w przypadku osób, które nie wiedzą, jak przejść na wegetarianizm. W tym przypadku nie eliminuje się całkowicie mięsa z diety, a jedynie ogranicza jego spożycie. Co istotne, semiwegetarianie zazwyczaj nie jedzą mięsa czerwonego. Zamiast tego sięgają po mięso białe. A czy na diecie semiwegetariańskiej można jeść ryby? Tak, jak najbardziej, podobnie jak inne produkty pochodzenia zwierzęcego.
Czy wegetarianie jedzą ryby? Czasami tak. Jest to właśnie tytułowy pescowegetarianizm, na który przeszli David Duchovny czy Steve Jobs. W menu będącym odmianą semiwegetarianizmu nie ma miejsca na mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe czy dziczyznę. Można za to jeść ryby, owoce morza oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego – nabiał, jajka czy miód.
Oprócz ryb, owoców morza, mleka i jego przetworów oraz pozostałych produktów odzwierzęcych w diecie pescowegetariańskiej jest miejsce na mnóstwo produktów zbożowych, warzyw i owoców. Porównując dietę wegetariańską a dietę z rybami, można śmiało powiedzieć, że jest ona łatwiejsza w przestrzeganiu, szczególnie na samym początku. Większa ilość dozwolonych produktów sprawia, że pescowegetarianizm daje w kuchni prawdziwe pole do popisu.
Dlaczego warto przejść na wegetarianizm? Bez względu na to, czy zostawisz ryby w diecie, czy z nich zrezygnujesz, odstawienie mięsa wpłynie pozytywnie na Twój organizm. Wegetarianizm może pomóc:
A jakie znaczenie mają ryby w diecie pescowegetariańskiej? O tym opowiadamy poniżej.
Masz dylemat i wahasz się między klasycznym wegetarianizmem a dietą z rybami? W takim razie mamy dla Ciebie listę korzyści płynących z przejścia na pescowegetarianizm. Jak się okazuje, ryby zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to:
Jak widzisz, dieta wegetariańska, w której jest miejsce na ryby, niesie za sobą mnóstwo korzyści dla Twojego organizmu. Właśnie dlatego, jeśli chcesz przejść na wegetarianizm, to warto wyeliminować na początku mięso, pozostawiając w diecie ryby i owoce morza.
Rezygnacja z mięsa wcale nie oznacza, że możesz bez ograniczeń jeść ciastka, chipsy i inne produkty spożywcze uznawane powszechnie za niezdrowe. Warto do maksimum wykorzystać liczne korzyści płynące ze zmiany sposobu odżywiania i zadbać o to, aby w każdy posiłku znalazło się mnóstwo warzyw w każdej postaci. O ile nie ma przeciwwskazań, to możesz bez obaw sięgać również po ulubione owoce. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, to najzdrowszym wyborem jest pieczywo i makaron pełnoziarnisty oraz kasze – jaglana, gryczana, pęczak, jęczmienna i kukurydziana. W roli źródła węglowodanów równie dobrze sprawdzi się ryż.
W przypadku białka strzałem w dziesiątkę są jajka, produkty mleczne i rośliny strączkowe, których nie brakuje w diecie wegetariańskiej. A jakie ryby najlepiej spożywać? Rekomendujemy przede wszystkim te tłuste, morskie i żyjące dziko, które są jednocześnie smacznym źródłem zdrowych tłuszczów. Są to:
Nie zapomnij także o owocach morza – ostrygach, homarach, małżach, przegrzebkach czy ośmiorniczkach. Są one źródłem witaminy A, B12 i E, jodu, selenu, wapnia i cynku oraz białka. Jeśli należysz do grona fanów krewetek, to nie spożywaj ich za często. Większość z nich pochodzi z hodowli w Azji i może być zanieczyszczona.
Czas na najsmaczniejszą część artykułu – pescowegetarianizm w kuchni, czyli przepisy na smaczne i pożywne posiłki na śniadanie, obiad i kolację.
Śniadanie
Szybkim pomysłem na pescowegetariańskie śniadanie jest kanapka z chlebem żytnim w roli głównej. Posmaruj go hummusem lub ulubioną pastą warzywną, dodaj plasterek łososia i świeże warzywa, dopraw do smaku i gotowe.
Obiad
Na obiad przygotuj dorsza, który jest jedną z najzdrowszych ryb na diecie pescowegetariańskiej. Pokrój go na kawałki i ułóż na papierze do pieczenia. Posyp dorsza solą i pieprzem, dodaj odrobinę oliwy, natki pietruszki i soku z cytryny, a następnie piecz przez 7-10 minut w 200 stopniach. Do ryby podaj ugotowaną kaszę pęczak lub jęczmienną oraz różnokolorowe warzywa gotowane na parze, na przykład brokuły, marchewki i kalafior.
Kolacja
Świetną propozycją na kolację dla osób na diecie pescowegetariańskiej jest przepis na przegrzebki. Wystarczy je dokładnie oczyścić, a następnie podsmażyć na małej ilości tłuszczu z dodatkiem natki pietruszki, czosnku i soku z cytryny. Lubisz pikantne dania? W takim razie dodaj papryczkę chili. Do przegrzebków podaj ulubioną sałatkę z dressingiem na bazie oliwy.
Nie masz czasu lub wiedzy aby ułożyć i przygotowywać dietę pescowegetariańską? Skorzystaj z cateringu dietetycznego. Sprawdź jak wygląda przykładowe menu w diecie wegetariańskiej z rybami.