Menu
makaron z tuńczykiem w diecie intermittent fasting na odchudzanie

 

Post przerywany znany również jako Intermittent Fasting (w skrócie dieta IF) to stosunkowo nowy trend w dietetycznym świecie, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Post przerywany to nie dieta zakładająca spożywanie wybranych pokarmów, a eliminowanie innych. IF to sposób odżywiania, który dzieli dobę na okres postu i czas jedzenia – tzw. okno żywieniowe. W poniższym materiale przedstawiamy rodzaje postu przerywanego i przybliżamy zasady diety intermittent fasting. Podpowiadamy, co jeść i pić podczas okna żywieniowego, a także jakie są przeciwwskazania do diety IF.

 

Spis treści:

  1. Czym jest post przerywany? Zasady diety Intermittent fasting
  2. Rodzaje postu przerywanego
  3. Post przerywany – jak zacząć?
  4. Post przerywany a odchudzanie
  5. Zalety postu przerywanego
  6. Wady postu przerywanego
  7. Przeciwwskazania do postu przerywanego

 

Czym jest post przerywany. Zasady diety Intermittent fasting

Post przerywany znany jest również pod nazwą diety Intermittent Fasting, w skórcie określanej jako IF. Głównym założeniem diety IF jest spożywanie posiłków tylko podczas tak zwanego okna żywieniowego, a powstrzymanie się od jedzenia przez pozostałe godziny doby. Proporcje między czasem poszczenia, a spożywania posiłków mogą się różnić w zależności od wybranego wariantu postu przerywanego.

 

Wspomniane okno żywieniowe to czas spożywania posiłków w ciągu dnia oraz picia napojów dostarczających kalorie np. soki, kawa z mlekiem czy woda kokosowa. W najpopularniejszym wariancie postu przerywanego okno żywieniowe trwa 8 godzin, a poszczenie odbywa się przez pozostałe 16 godzin doby. 

 

W diecie Intermittent Fasting nie ma listy dozwolonych i niedozwolonych produktów. Możemy wybierać żywność, którą lubimy najbardziej, jednak warto zadbać o to, by były to dania odżywcze i pełnowartościowe. Ważne jest także to, żeby całodzienna kaloryczność diety była zgodna z celem. Może to być redukcja masy ciała, utrzymanie i poprawa samopoczucia lub zwiększenie wagi.

 

W godzinach poza oknem żywieniowym dozwolone jest wyłącznie picie bezkalorycznych płynów m.in.:

  • wody, 
  • niesłodzonej czarnej kawy, 
  • herbaty,
  • naparów ziołowych.

 

Rodzaje postu przerywanego

Post przerywany to szerokie pojęcie, które odnosi się do modyfikacji w zakresie czasu spożywania posiłków w ciągu dnia. Wyróżniamy kilka rodzajów postu przerywanego:

  • post przerywany 10 na 14 – polecany jest na początek, ponieważ jest najmniej radykalny. W tej wersji diety IF okno żywieniowe trwa 10 godzin natomiast czas postu 14 godzin,
  • post przerywany 8 na 16 – to najczęściej stosowany wariant diety IF. Okno żywieniowe trwa 8 godzin natomiast czas postu 16 godzin,
  • post przerywany 4 na 20 – to najbardziej radykalny rodzaj IF, ponieważ okno żywieniowe trwa jedynie 4 godziny natomiast czas postu aż 20 godzin.

 

Post przerywany to metoda odżywiania, która zakłada okres postu i czas na jedzenie w ciągu doby.

 

Inne rodzaje postu przerywanego zakładają wprowadzenie jednego lub dwóch dni w tygodniu bez jedzenia lub ze znacznym ograniczeniem jego ilości. Dużą popularnością cieszą się dwie metody:

  • post przerywany 5:2 – polega na spożywaniu w ciągu pięciu dni tygodnia pożywienia bez limitu, a ograniczeniu jego spożycia przez pozostałe dwa dni. We wspomniane dwa dni dieta zakłada spożycie takiej ilości kalorii, ile stanowi 15-20% całodziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Przykładowo: jeśli potrzeby kaloryczne danej osoby zostały określone na poziomie 2000 kcal limit kaloryczny na dwa dni w tygodniu to 300-400 kcal. W pozostałe dni można jeść nieograniczone ilości pokarmów, lecz aby zachować optymalną wagę lepiej się nie przejadać. Jednocześnie nie ma konieczności stosowania się dodatkowo do codziennego okna żywieniowego. 
  • post przerywany 6:1 – podobnie jak w metodzie opisanej powyżej jeść bez limitu można przez sześć dni w tygodniu. W odróżnieniu – przez jeden dzień stosuje się głodówkę, co oznacza, że nie można zjeść nic. 

 

Post przerywany – jak zacząć?

Wprowadzenie postu przerywanego warto poprzedzić wizytą u dietetyka i lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań lekarskich. Istnieją przeciwwskazania medyczne i dietetyczne do zastosowania tej metody, toteż aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu wskazana jest konsultacja u specjalisty. O przeciwwskazaniach do stosowania postu przerywanego piszemy w dalszej części materiału.

 

Wprowadzenie diety Intermittent Fasting warto zacząć od najmniej radykalnego wariantu, czyli postu przerywanego 10 na 14. Przedział godzinowy zależy od naszego stylu życia, stanu zdrowia i indywidualnych preferencji. W praktyce, decydując się na post 10/14  śniadanie spożywamy na przykład o godzinie 8:00 rano, a kolację zjadamy do godz. 18:00. Możemy również pierwszy posiłek zjeść o godzinie 10:00, a ostatni o godz. 20:00. W kwestii ilości posiłków, po które sięgniemy podczas trwania okna żywieniowego mamy dowolność. Stosując IF optymalnym rozwiązaniem jest jedzenie trzech posiłków, natomiast nie stanowi to reguły. Z powodzeniem można jeść 2, 4 lub 5 razy dziennie. 

 

Stosując IF trzeba obserwować swoje samopoczucie podczas okresu postu, ponieważ to najbardziej newralgiczny czas diety. Wszelkie nieprawidłowości, jak bóle i zawroty głody, uczucie osłabienia, problemy ze snem itp. warto na bieżąco konsultować ze specjalistą. 

 

Post przerywany a odchudzanie

 

Post przerywany może pomóc w redukcji wagi, lecz sam w sobie nie spowoduje jej obniżenia.

 

Dieta IF zyskała popularność jako skuteczny i prosty sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. W rzeczywistości nie ma jednak żadnych dowodów naukowych, które potwierdziłyby, że taki sposób odżywiania bardziej sprzyja utracie tkanki tłuszczowej czy poprawie stanu zdrowia niż zdrowia i zbilansowana dieta. 

 

Kluczem do zamka w procesie odchudzania jest zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego. Oznacza to dostarczanie mniejszej ilości energii z pożywieniem niż ilość energii, którą organizm spala w ciągu dnia. Dzięki temu niedobór kalorii w diecie zostaje uzupełniony z zapasów zgromadzonych w organizmie. Do tych celów służą glikogen wątrobowy i mięśniowy, a także tłuszcz z tkanki tłuszczowej. Deficyt kaloryczny nie może być za duży, ponieważ zbyt niskokaloryczna dieta sprawia, że uczucie głodu jest nasilone. W konsekwencji po kilku dniach rygorystycznego jadłospisu może nastąpić dzień lub kilka dni niekontrolowanego spożycia jedzenia. 

 

Warto podkreślić, że rozkład posiłków w ciągu doby ma drugorzędne znaczenie. Nie mniej istnieją badania naukowe, które dowodzą iż osoby spożywające więcej energii w ciągu pierwszej połowy dnia mają lepsze efekty diety odchudzającej niż osoby, które więcej kalorii zjadają wieczorem. Zgodnie z wiedzą naukową równie dobre efekty w postaci ubytku wagi można osiągnąć zarówno na diecie Intermittent Fasting, jak odżywiając się w sposób tradycyjny.

 

Zalety postu przerywanego

Sposób odżywiania polegający na naprzemiennych okresach postu i swobodnego jedzenia nie jest niczym nowym. Właśnie tak nasz gatunek odżywiał się już przed tysiącami lat. Kiedy obfitość i łatwy dostęp do pożywienia nie były jeszcze czymś stałym i oczywistym. Ludzie jedli wtedy, kiedy udało im się je zdobyć, a następnie pościli nawet przez kilka dni.

 

Współcześnie żyjemy wręcz otoczeni przez jedzenie. Jest na wyciągnięcie ręki w sklepach, w barach szybkiej obsługi, w automatach z przekąskami, a nawet na stacjach benzynowych. Jemy nie tylko po to, żeby zaspokoić głód, lecz także z nudów, z przyzwyczajenia, dla towarzystwa, na pocieszenie i w nagrodę… Często zupełnie nieświadomie i bez kontroli nad tym, co trafia na nasz talerz. To prowadzi do tego, że nasz organizm przez większą część doby zajmuje się trawieniem, przez co nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. 

 

Dieta Intermittent Fasting skłania do bardziej świadomego i regularnego spożywania posiłków z zachowaniem okresu bez jedzenia. Czas postu daje szansę na odpoczynek naszemu układowi pokarmowemu. Jedzenie po kilkunastu godzinach postu prawdopodobnie będzie dawało nam też więcej przyjemności, a smaki i aromaty potraw będziemy odczuwać bardziej intensywnie. Niestety może to skłaniać do zjadania większych porcji, lub wybierania bardziej kalorycznych potraw, co nie jest optymalne przy chęci zmniejszenia masy ciała.

 

Post przerywany może nasilać apetyt na niezdrowe w nadmiarze słodkie przekąski.

 

Wady postu przerywanego

Post przerywany ma pewne wady, które warto poznać przed zastosowaniem tego rozwiązania:

  • nadmierne uczucie głodu w okresie postu, co może prowadzić do złego samopoczucia i trudności w koncentracji,
  • wyższe ryzyko niedoborów pokarmowych – z uwagi na ograniczony czas jedzenia wiele osób wprowadzi mniejsze objętościowo a bardziej kaloryczne posiłki – również dania typu fastfood czy słodycze. W efekcie spożycie niskokalorycznych warzyw czy owoców może być ograniczone. Co więcej, by nie obciążać przewodu pokarmowego, część osób może wybrać produkty oczyszczone zamiast pełnoziarnistych, które są bogatszym źródłem substancji odżywczych,
  • jedzenie zbyt mało kalorii ze względu na ograniczony czas okna żywieniowego, co może prowadzić do uczucia zmęczenia, osłabienia i problemów ze snem,
  • wysokie ryzyko efektu jo-jo – część osób po zakończeniu okresu postu może kompensować ograniczenia, jedząc więcej, co może prowadzić do przyrostu masy ciała,
  • trudności w utrzymaniu stylu życia – post przerywany może być trudny do utrzymania przez dłuższy czas, zwłaszcza w kontekście społecznym. Spożywanie posiłków w określonych godzinach może kolidować z życiem towarzyskim i rodzinnym.
  • wyższe ryzyko rozwoju nieprawidłowej relacji z jedzeniem – każde ograniczenia mogą być czynnikiem zapalnym do rozwoju zaburzeń odżywiania. Post przerywany może prowadzić do przejadania się w okresie okna żywieniowego, rzucania się na jedzenie po zbyt długim okresie postu. Nadmierne jedzenie prowadzi do rozciągania ścian żołądka, co może wywoływać bóle brzucha, niestrawność i pogarszać samopoczucie.

 

Post przerywany może przynieść korzyści zdrowotne, ale wymaga świadomego podejścia, szczególnie na początku.

 

Przeciwwskazania do postu przerywanego

Warto zaznaczyć, że dieta IF nie jest dla każdego. Takiego sposobu odżywiania nie powinny stosować m.in.:

  • osoby chorujące na cukrzycę,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • dzieci,
  • osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną,
  • osoby pracujące w systemie zmianowym i prowadzące nieregularny tryb życia,
  • osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania i zaburzenia łaknienia,
  • osoby mające problemy z gospodarką hormonalną.

 

Pos przerywany może powodować bóle głowy i pogorszone samopoczucie.

 

Dieta Intermittent Fasting może okazać się również nienajlepszym pomysłem w przypadku osób mających bardzo dużą aktywność fizyczną. Z jednej strony w czasie okna żywieniowego osoba na diecie IF może nie zjeść wystarczającej ilości energii. Z drugiej problematyczne może być połączenie treningów z oknem żywieniowym i życiem zawodowym lub społecznym.
 
Post przerywany dzieli dobę na czas jedzenia (okno żywieniowe) oraz okres bez jedzenia (ścisły post). Wdrażając ten sposób odżywiania warto również zadbać o odżywcze i zbilansowane dania. Jeśli samodzielne komponowanie posiłków oraz obliczanie ich kaloryczności jest dla Ciebie kłopotem, zamów sprawdzony, smaczny i urozmaicony catering dietetyczny. Polecamy dietę klasyczną, która zawiera ciekawe i pyszne dania inspirowane kuchniami całego świata.

Masz pytania?  Zostaw numerZadzwonimy

22 257 86 26
Dietapremium.pl korzysta z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe