Dieta DASH to zbilansowany, zróżnicowany i elastyczny plan żywieniowy o prozdrowotnych właściwościach, który można zastosować z dnia na dzień. Jadłospis diety DASH opiera się o proste i łatwo dostępne sezonowe produkty, które dostaniesz w każdym sklepie. Poznaj zasady diety DASH, przykładowy jadłospis oraz efekty, jakich możesz oczekiwać, odżywiając się zgodnie z zasadami jednej z najzdrowszych diet.
Dieta DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) została opracowana w celu obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz wspierania zdrowia serca i układu krwionośnego. Dedykowana jest przede wszystkim osobom z nadciśnieniem tętniczym, ale z jej zdrowotnych właściwości skorzystają również osoby zdrowe oraz te zmagające się z innymi schorzeniami. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jadłospis diety DASH jest zbilansowany pod względem odpowiedniej zawartości białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów. Menu uwzględnia produkty bogate w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne – szczególnie potas, wapń i magnez. Dieta DASH ogranicza spożycie soli, cukrów, tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu oraz zakłada rezygnację z alkoholu oraz używek.
Dieta DASH nie jest skomplikowana. Jej założenia można wdrożyć do codzienności z dnia na dzień. Jakie są kluczowe zasady diety DASH? Przedstawiamy je poniżej wraz z krótkim opisem i praktycznymi wskazówkami.
Sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, co zwiększa objętość krwi i powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Standardowa wersja diety DASH zakłada limit do 2300 mg sodu dziennie (ok. 5 g = 1 płaska łyżeczka soli). Wersja bardziej restrykcyjna, dedykowana dla osób z bardzo wysokim ciśnieniem, ogranicza spożycie sodu do 1500 mg dziennie (ok. 3 g = 2/3 płaskiej łyżeczki soli).
Warto podkreślić, że przedstawione powyżej zalecenia odnoszą się do obecności w diecie soli ze wszystkich źródeł – samodzielnego dosalania oraz spożycia produktów, które zawierają sól w składzie. A tych wbrew pozorom jest wiele.
Bogatym źródłem soli są m.in.:
Aby zwiększyć smakowitość potraw na diecie DASH, w alternatywie dla soli, warto korzystać z różnorodnych dodatków. Mnóstwo smaku zapewnią:
Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety DASH. Są bogate w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty oraz błonnik pokarmowy. Dzięki temu wspierają zdrowie serca i regulują poziom cholesterolu we krwi. Są niskokaloryczne i zwiększają sytość posiłku, zatem ich zwiększone spożycie (szczególnie warzyw) pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Warzywa i owoce powinny stanowić ok. pół objętości każdego posiłku. Absolutne minimum to jedzenie 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Przy ich wyborze, warto kierować się sezonowością i indywidualnymi preferencjami smakowymi.
Produkty zbożowe z pełnego ziarna są bogate w błonnik pokarmowy, który pomaga:
Pełnoziarniste zboża, w porównaniu do oczyszczonych odpowiedników, są zasobniejsze w witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, potas, magnez.
Polecane produkty zbożowe na diecie DASH to m.in.:
Dieta DASH powinna uwzględniać różnorodne produkty zapewniające białko, które syci i służy do regeneracji organizmu. Dla zdrowia warto zastępować mięso, rybami oraz strączkami. Dzięki temu dieta jest bogatsza w błonnik pokarmowy, dostarcza mniej cholesterolu i tłuszczów nasyconych.
Polecane produkty wysokobiałkowe na diecie DASH to:
Warto wiedzieć, że oprócz białka, ryby zapewniają również wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D, cynk, selen, jod. To składniki odżywcze, których dieta przeciętnego Polaka dostarcza w ilościach niewystarczających.
Ze względu na niższą wartość odżywczą, a także wysoką zawartość soli w przeliczeniu na 100 g produktu, jadłospis diety DASH nie powinien zawierać: wędlin, konserw, parówek, pasztetu itp.
Zdrowe tłuszcze, czyli roślinne i rybie, powinny być podstawowym źródłem tego ważnego makroskładnika w diecie. Tłuszcz obniża ładunek glikemiczny posiłku oraz umożliwia wchłanianie witamin A, D, E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach. Zdrowe tłuszcze ponadto:
Polecane źródła zdrowych tłuszczów w diecie DASH to:
Nabiał dostarcza wapnia, który wspiera układ kostny, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi oraz reguluje pracę serca i mięśni. Przetwory mleczne to produkty odzwierzęce, dlatego pełnotłuste warianty (np. serek mascarpone, śmietana 36% tł., masło, tłuste mleko) są bogate w tłuszcze nasycone, których spożycie dieta DASH limituje. Z tego względu na diecie DASH polecane są przetwory o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak:
Czym nawadniać organizm stosując dietę DASH? Najlepszym wyborem jest woda, która nie zawiera sodu, cukru ani kalorii. Można ją urozmaicić plasterkami cytryny, limonki, mięty lub ogórka, aby dodać jej delikatnego smaku.
Dobrym rozwiązaniem są także herbaty ziołowe np. rumianek, mięta czy melisa, które działają relaksująco i wspierają trawienie. Zielona herbata może być korzystna dzięki zawartości przeciwutleniaczy, ale warto unikać jej nadmiaru ze względu na obecność kofeiny. Napary owocowe bez dodatku cukru również mogą stanowić smaczny i zdrowy wybór.
W diecie DASH dopuszcza się umiarkowane spożycie kawy, jednak warto pamiętać, by nie dodawać do niej cukru czy śmietanki. Najlepiej wybierać czarną kawę lub z niewielką ilością mleka o niskiej zawartości tłuszczu lub napoju roślinnego bez cukru w składzie.
Dieta DASH polecana jest przede wszystkim osobom z nadciśnienie tętniczym, wysokim ciśnieniem lub ryzykiem rozwoju choroby nadciśnieniowej. Jej zastosowanie jest skuteczne w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2, insulinooporności oraz chorób sercowo-naczyniowych. Jadłospis diety DASH polecany jest dla osób z nadwagą lub otyłością, gdyż może pomóc w zdrowej redukcji masy ciała, bez efektu jojo. Sprawdzi się w przypadku zaparć, aby uregulować pracę przewodu pokarmowego i rytm wypróżnień. Z diety DASH z powodzeniem mogą skorzystać osoby zdrowe, którym zależy na dbaniu o swój organizm za pomocą zbilansowanej, odżywczej i prozdrowotnej diety.
Dieta DASH to elastyczny plan żywieniowy, którego menu opiera się o różnorodną i niewymyślną żywność, dostępną w każdym sklepie spożywczym. Dzięki temu ma działanie prozdrowotne i zapewnia odpowiednią podaż składników odżywczych.
Efekty systematycznego stosowania diety DASH to:
Składniki:
Sposób przygotowania: Płatki jaglane wymieszaj z kakao, siemieniem lnianym i rozgniecionym bananem. Zalej mlekiem i ugotuj do miękkości na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż zgęstnieją (ok. 5 minut). Jaglankę przełóż do miski, posyp płatkami migdałów, borówkami/malinami i cynamonem.
Składniki:
Sposób przygotowania: Łososia skrop sokiem z cytryny, dopraw pieprzem, oregano i czosnkiem, a następnie grilluj ok. 3–4 minuty z każdej strony. Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż paprykę, cukinię i szpinak przez 3–4 minuty. Podawaj rybę z ugotowaną komosą ryżową i warzywami.
Smaczna zbilansowana i zróżnicowana dieta z dostawą do domu to wygoda, którą możesz zyskać, korzystając z cateringu dietetycznego Dieta Premium. Zachęcamy do wypróbowania diety wegetariańskiej z rybami oraz innych smacznych diet z naszej oferty komponowanych przez dietetyka.
Mgr Martyna Matyas
Magister dietetyki, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizująca się w tworzeniu merytorycznych treści z zakresu żywienia i zdrowego stylu życia. Łączy wiedzę naukową z umiejętnością pisania przystępnych i angażujących tekstów, redagując artykuły oparte na aktualnych badaniach i rekomendacjach dietetycznych. Nieustannie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach oraz śledząc nowinki ze świata dietetyki i medycyny. Jej celem jest edukacja czytelników i wspieranie ich w świadomym podejściu do zdrowia i odżywiania.