Jeszcze do niedawna dieta odchudzająca wiązała się z koniecznością ograniczenia, a w skrajnych przypadkach nawet eliminacji pieczywa. Jako pierwszy w odstawkę szedł chleb, który zastępowało się waflami kukurydzianymi albo ryżowymi. Na szczęście coraz głośniej mówi się o odpowiednio zbilansowanym sposobie odżywiania podczas redukcji, w którym nie brakuje miejsca również na pieczywo. Jaki chleb na diecie wybrać? Sprawdzamy!
Spis treści:
Chleb na diecie - czy to dobry pomysł?
Jakie rodzaje chleba możesz wybierać na diecie?
Jaki chleb jeść na diecie? Podpowiadamy, który rodzaj jest najzdrowszy
Chleb na diecie - na zakwasie czy na drożdżach?
Ciały czy ciemny chleb na diecie?
Ile kromek chleba dziennie jeść na diecie?
Z czym jeść chleb na diecie? Pomysły na smaczne i zdrowe kanapki
Oczywiście, że tak! Chleb na diecie, podobnie jak i pozostałe produkty, wcale nie spowoduje, że przytyjesz od jednej kromki i zaprzepaścisz efekty redukcji. Wystarczy spożywać go w odpowiedniej ilości i wybierać dobre jakościowo wypieki, aby móc cieszyć się smakiem ulubionego pieczywa bez wyrzutów sumienia. Dlaczego warto jeść chleb na diecie odchudzającej? Najpopularniejsze na redukcji produkty zbożowe mają liczne zalety:
To, czy chleb sprawdzi się na diecie redukcyjnej, zależy przede wszystkim od Twojego stanu zdrowia (ewentualnych alergii i nietolerancji pokarmowych) oraz wybranego rodzaju pieczywa. Który z nich jest najlepszym dodatkiem do codziennego jadłospisu? Czytaj dalej!
Zastanawiasz się, jakie rodzaje chleba można spożywać na diecie? Zacznijmy od sprawdzenia, co masz w ogóle do wyboru. W sklepach i piekarniach znajdziesz:
W sklepach możesz kupić też chleb orkiszowy, wieloziarnisty czy gryczany. Tak duży wybór rodzajów pieczywa sprawia, że bez problemu znajdziesz ten, który sprawi, że dieta będzie smaczniejsza.
Czas sprawdzić, jaki chleb jeść na diecie. Pieczywo możemy podzielić na to wypiekane na zakwasie i drożdżach oraz białe i ciemne. Który z rodzajów będzie najzdrowszym wyborem?
Zacznijmy od sposobu wypieku. Chleb na zakwasie powstaje na bazie, jak sama nazwa wskazuje, zakwasu przygotowywanego z połączenia mąki i wody. Mieszanka dwóch składników jest najpierw poddawana fermentacji, aby wytworzyły się w niej kultury bakterii. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika wypiekanego na drożdżach, pieczywo na zakwasie jest odrobinę bardziej zbite. Najczęściej do produkcji takiego chleba polecanego na diecie odchudzającej wykorzystuje się mąkę żytnią lub bezglutenową.
Z kolei chleb na drożdżach najczęściej bazuje na mące pszennej. I to właśnie takie pieczywo króluje w sklepach. Powód jest prosty – jego wypiek jest szybszy i łatwiejszy, a dzięki zawartości drożdży stanowi smaczną dawkę witamin z grupy B czy żelaza i cynku. Jeżeli chcesz bez obaw spożywać chleb na diecie, to mimo wszystko polecamy Ci pieczywo na zakwasie. Powód jest prosty – zawiera cenne dla mikrobioty bakterie kwasu mlekowego oraz ma mniej kwasu fitynowego, który może zaburzać przyswajanie składników odżywczych.
W tym przypadku odpowiedź jest oczywista – ciemny chleb na diecie jest najlepszym wyborem. Tego typu pieczywo zawiera mnóstwo błonnika, który przedłuża uczucie sytości i wpływa pozytywnie na metabolizm. Dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu. Z kolei biały chleb, choć jest smaczny, to jest także uznawany za źródło "pustych kalorii". Dlaczego? Ze względu na sposób produkcji, podczas której ziarna są oczyszczane i przetwarzane, co prowadzi do pozbawienia ich części wartości odżywczych.
Znamy odpowiedź na pytanie nurtujące osoby na redukcji – ile kromek chleba dziennie jeść na diecie! Podobnie jak z pozostałymi produktami spożywczymi i składnikami odżywczymi – wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Wybierając chleb razowy lub z pełnego przemiału dostarczysz wartości odżywczych i błonnika pomagającego czuć się sytym na dłużej. A jeśli chodzi o ilość, po prostu wlicz kaloryczność kromek do swojej diety. Jeżeli na redukcji powinieneś jeść 1500 kcal dziennie możesz sobie pozwolić na mniejszą ilość pieczywa niż osoba potrzebująca 2500 kcal. Nie istnieje więc jedna odpowiedź na pytanie ile chleba można jeść na diecie.
Na zakończenie przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły na to, z czym jeść chleb na diecie. Wbrew pozorom kanapki nie muszą być nudne, a redukcja nie musi oznaczać jedynie listka sałaty i szynki z indyka. Zamiast tego daj się ponieść wyobraźni i wypróbuj nasze propozycje smacznych dodatków do chleba na diecie! W szczególności polecamy Ci kanapki z:
Każdą z kanapek możesz dowolnie przyprawiać i modyfikować, dodając do niej odrobinę natki pietruszki, kapary czy kilka kropel soku z cytryny. Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej pamiętaj aby mierzyć składniki i wliczać je do bilansu kalorycznego. Zwłaszcza te tłuste (awokado, oliwa) zawierają dużo kalorii nawet w niewielkiej porcji.
Nie chcesz rezygnować z pieczywa na diecie ale nie masz ochoty, czasu lub nie wiesz jak policzyć kaloryczność posiłków? W naszej diecie pudełkowej znajdziesz pieczywo w każdej z diet. Również bezglutenowej, ketogenicznej, dla diabetyka czy niskokalorycznej. Po prostu używamy wielu rodzajów pieczywa, również specjalistycznego, niskowęglowodanowego czy białkowego i skrupulatnie liczymy ilu kalorii dostarczają.